Въведение към Библейския английски

Приятели,

Няма по-приятен английски от библейския! В него има много мелодия, много сладост за духа и – най-вече – спасение за душата.

Тези, които знаят твърде малко, и тези, които не знаят почти нищо, са целта на

нашето занимание с библейски английски. Искам само да ги насърча да заучат някои основни неща – лични, притежателни и показателни местоименни форми, спомагателни глаголи, предлози  и  др.  Граматиката  може  да  се  учи  успоредно  с  библейското  изследване  и текстовете от Писанието ще изискат всяка подробност, която е нужна за усвояването и прилагането на езика. Необходимо е само търпение и постоянство!

Пътят, по който ще вървим, е най-елементарният и включва няколко изисквания, които са неизбежни:

  1. Препишете текста, за да свиквате с английския правопис!
  2. Текстът да се изчита многократно на глас – дори и да не се разбира!
  3. Да се усвояват непознатите думи своевременно – те няма да са много!
  4. Препоръчително е да се научи наизуст цялата текстова единица!
  5. Препоръчително е текстът да се преповтаря през деня многократно!
  6. Добре е да се намери поне един човек, на който да се сподели наученото!
  7. Най-добре е да се намери партньор при усвояването на новите знания!
  8. Да се правят опити – от първият допир с езика – да се създават лични фрази!

Не се притеснявайте, изборът на текстовете е прецизен с оглед всеки от тях да е лек и непретенциозен като граматика и изказ.

Задължително е да си набавите, ако нямате, някаква кратка английска граматика и подробен английско-български речник. Без тях няма да е възможно да се върви напред. Това влагане на пари ще се окаже безценно, както по-късно ще се убедите – за някои от вас може да е съдба.

Запомнете, че е естествен процес да забравяте – това е механизъм мозъкът да се справя със стреса на ежедневието, което и без това е твърде голям. Поуката: учи, докато научиш  това,  което имаш като  цел.  Всеки ден  repeat,  repeat  and  repeat  again  (Повтори, повтори и повтори отново!) – това е вековен девиз на изумителните монаси от Шаолин. Те повтарят едно движение или ката (сбор от много елементи), докато се получи шедьовър от придвижвания в пространството и времето.

Всички библейски пасажи, използвани в курса, са от Good News Bible (Today’s English Version). Защо точно оттам? Защото езикът в нея е много достъпен и предава идеите на еврейския текст с много поетичен живот или брилянтна житейска мъдрост. Това е достатъчна  причина  да  изберем  именно  него,  а  не  някои  по-стари  и  предпочитани,  но тромави версии.

„Библейският английски“ предвижда едногодишно съвместно изследване на Библията, което постепенно да въведе ученика в нейните тайни. Няма да има втора година, защото тя няма да е необходима – вие ще сте достатъчно напред да правите свои планове и да ги осъществявате самостоятелно.

Помнете, че учим заедно. Успех!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *