Съботноучилищен урок
Аудио версия на Съботноучилищния урок
Да поправим лошите решения
14 декември
Стих за запаметяване:
„Боже мой, срамувам се и се червя да повдигна лицето си към Тебе, Боже мой; защото нашите беззакония превишиха главите ни и престъпленията ни пораснаха до небесата“ (Ездра 9:6).
Ездра и Неемия стават водачи в общество, където браковете с неизраилтяни са се превърнали в норма. И двамата водачи са силно обезпокоени от това, тъй като искат да водят народа към по-тясна връзка с Бога. Те осъзнават отрицателното влияние на невярващите и идолопоклонниците върху израилевия народ, тъй като са видели ужасните последици от това в цялата си история. Ханаанските религии са се разпространили навсякъде из Израил и Ваал и Ашера са започнали да бъдат почитани на всеки висок хълм. Освен това влиянието на езичниците в брака и семейството е гибелно. Валаам дава съвет на моавците да изпратя жените си на израилтяните, уверен, че те ще се отвърнат от Бога, след като бъдат привлечени от жените. И за съжаление, се оказва прав. Не само брачните партньори си влияят един на друг, но оказват влияние и върху вярата на децата си.
Какво ще направят Ездра и Неемия за брака в тази ситуация? Ще оставят ли нещата така, или ще се изправят срещу поредното нарушение? Тази седмица ще разгледаме как двамата водачи подхождат към проблема.
15 декември
Реакцията на Неемия
Прочетете Неемия 13:23-25. Какво става тук и как си обясняваме реакцията на Неемия към ситуацията?
Тъй като децата не говорят арамейски (езикът, използван по време на Изхода) или еврейски, не могат да разберат ученията на Писанието. Това наистина е проблем, понеже познанието за Божието откровение би могло да бъде изопачено или дори изгубено. Книжниците и свещениците обясняват Тората предимно на арамейски, за да разяснят учението на народа. Обаче тъй като майките са амонки, азотки и моавки и те най-много се грижат за децата, не е изненадващо, че последните не говорят езика на бащите си. Езикът, който говорим, влияе върху оформянето на понятията ни, тъй като употребяваме думите на съответната култура. Загубата на библейския език би означавала загуба на специалната им идентичност. Затова според Неемия е немислимо семействата да губят връзка с Божието Слово и съответно връзката с живия Бог, Господа на евреите.
Библейските изследователи изтъкват, че най-вероятно действията на Неемия са представлявали публично опозоряване на хората според предписаните наказания за онова време. Когато се казва, че той ги е порицал и проклел, не бива да смятаме, че е използвал ругатни и проклятия, а по-скоро, че е изрекъл срещу тях проклятията на завета. Второзаконие, 28 гл. описва проклятията, които ще сполетят хората, нарушаващи завета. Твърде вероятно е той да е избрал библейски изрази, за да ги накара да осъзнаят неправилните си действия и последиците от лошите си решения.
Освен това, когато текстът говори, че Неемия „бих неколцина от тях, оскубах им космите“ (Неемия 13:25), вместо да си представяме разярен управител, който беснее, трябва да отбележим, че биенето е юридическа форма на публично наказание. То се прилага само за „някои“ от тях, т.е. за водачите, които са постъпвали неправилно или са бранили подобно поведение. Това са действия на публично опозоряване. Неемия иска хората да осъзнаят колко сериозни са техните решения и последиците от тях.
Как трябва да реагираме, когато виждаме, че в църквата се върши някакъв грях?
16 декември
Изобличението на Неемия
Прочетете Неемия 13:26,27. Колко важна е библейската история, която ни съобщава за опасните последици, когато се отклоняваме от правия път?
Соломон затъва все повече и повече в греха заради решенията, които взема. Правилно е да кажем, че той сам проваля себе си, след като не се покорява на заповедта за израилевите царе: „Нито той [царят] да си взема много жени, за да не се отклони сърцето му“ (Второзаконие 17:17). Животът на Соломон се използва като отрицателен пример – той не само си взема повече от една съпруга, но и още по-важно, избира жени, които не се покланят на Бога, както отбелязва Неемия.
Защо Неемия има основание да изобличава народа заради браковете с езичници? Битие 6:1-4; Битие 24:3,4; Битие 28:1,2; Второзаконие 7:3,4; 2 Коринтяни 6:14
В заповедта да не се женят за чужденци не става въпрос за национализъм, а за идолопоклонство. Има примери в Библията за хора, които са се женили за неизраилтяни. Мойсей се оженва за Сепфора, мадиамка; Вооз се жени за Рут, моавка. Тези заповеди засягат въпроса за женитбата с човек, който е от различна вяра или няма никаква верска принадлежност. Проблемът е, че хората от времето на Ездра и Неемия не избират да се женят за вярващи в Бога. В книгата „Пламъкът на Яхве“ Ричард М. Дейвидсън заявява: „Едемският план за брака (…) изисква допълващо се единство от двама партньори в духовната вяра, както и в други важни ценности“ (с. 316 – англ. изд.). Езическите съпруги в тази история не са решили да се откажат от идолопоклонството. Затова Неемия сигурно е бил повече натъжен, отколкото разгневен от решенията на народа, тъй като за него това показва липса на истинско посвещение.
Какви принципи можем да извлечем от тези разкази днес, чрез които да защитим своята вяра и вярата на семействата си?
17 декември
Ездра действа
Прочетете Ездра, 9 глава. Как реагира Ездра, когато чува за смесените бракове на израилтяните? Ездра 9:1,2 заявява, че хората „не са се отделили“. Думата „отделили“ се употребява също и в следните стихове: Левит 10:10; 11:47; Изход 26:33; Битие 1:4,6,7,14,18. Какво намеква употребата на тази дума по въпроса за женитбата между вярващи и невярващи?
Хората отиват при Ездра с въпрос за смесените бракове. Думите, които използват, като изброяват народите, включени в мерзостите, разкриват, че познават Тората, тъй като списъкът е взет непосредствено от библейските разкази. Интересно е, че градските началници занасят новината на Ездра, тъй като дори духовните водачи на народа, свещениците и левитите, са се провинили в този грях.
„Изучавайки причините, водещи до Вавилонския плен, Ездра беше научил, че отстъплението на Израил може в голямата си част да се проследи до смесването с езическите нации. Беше разбрал, че ако се бяха покорили на Божията заповед да стоят отделени от околните народи, щяха да си спестят много скръб и унижения. Сърцето му трепваше сега, когато научи, че въпреки уроците от миналото видни мъже бяха дръзнали да престъпят закона, даден като гаранция срещу отстъплението. Той си спомни за Божията доброта, която беше върнала народа в родината, и го обзе справедливо негодувание и мъка от тяхната неблагодарност“ (Уайт, Е. Пророци и царе. С. 317,318).
Думата „отделям“ се употребява за противоположни неща. Всъщност тя обозначава пълни противоположности. Чрез това свидетелство хората показват, че разбират и познават отдавна Божията заповед да не поддържат контакт с фалшиви религии. Те разбират, че никой не би могъл да каже: „женитбата с партньор, който вярва в нещо съвсем различно, няма да повлияе по никакъв начин върху брачната връзка или възпитанието на децата“. Осъзнават колко сериозна е станала ситуацията.
Какво можем да направим ние, за да пазим жива вярата в домовете и семействата си дори ако сме вземали погрешни решения в миналото?
18 декември
Ездра действа
Прочетете Ездра 10 глава. Как Ездра и водачите се справят с проблема за смесените бракове?
Цялото събрание заедно решава да отпрати съпругите чужденки. Удивително е, че дори мъжете, които са се оженили за тях, се съгласяват с плана, освен четиримата мъже, споменати по име в Ездра 10:15. Евреите обещават да отпратят съпругите си и този план се осъществява за три месеца. В края на краищата 113 евреи отпращат жените си (Ездра 10:18-43). Интересно е, но последният стих заявява, че някои от тези смесени бракове вече са имали деца. Отпращането на майките с децата не ни изглежда нито разумно, нито правилно. Обаче трябва да помним, че това е единствен по рода си период, когато Бог поставя ново начало на еврейската нация и в известен смисъл, те започват начисто с Него. Да следваш Бога с цяло сърце изисква радикални мерки.
Конкретните думи, употребени в Ездра 10:11, 19, за „отлъчете се“ (badal) и „напуснат“ (yatza’), не са използвани никъде другаде в Писанията относно развод. Ездра е знаел традиционния термин за развод, но е избрал да не го употреби. Явно, че не смята брака за валиден, след като открива, че нарушава заповедта от Тората. С други думи, браковете са анулирани, тъй като противоречат на закона. Процесът представлява разтрогване на недействителни бракове. Обаче не ни е дадена информация какво се е случило с онези съпруги и деца и какво е било влиянието на това действие върху обществото. Според обичаите по онова време бившият съпруг е трябвало да се погрижи за преместването на бившата си съпруга и децата. Обикновено жените са се връщали по домовете на родните си бащи.
С течение на времето обаче някои евреи отново са започнали да се женят за невярващи жени, а сигурно някои дори са се върнали при отпратените жени. Непоследователността в изпълнение на решенето може да се припише на човешкото естество и на колебливата ни опитност с Бога. Дори тези от нас, които се считат за силни вярващи, трябва да признаят, че сме преживявали периоди на по-слабо посвещение, когато вярата ни би могла по-точно да се опише като недостатъчна. За съжаление, хората трудно поставят Бога на първо място.
Каква е вашата опитност с периодите на „по-слабо посвещение“? Какво научихте от тези преживявания?
19 декември
Бракът днес
От информацията в „Ездра“ и „Неемия“ за смесените бракове става ясно, че Бог приема брака сериозно и че така трябва да го възприемаме и ние. Нужно е да се молим за бъдещия брачен партньор и да търсим Божия съвет, когато вземаме решение. И трябва да решим да бъдем верни на Господните принципи, което ще ни предпази от много нещастия и беди.
Вижте съветите на ап. Павел за християнин, който има невярващ брачен партньор. Проучете внимателно 1 Коринтяни 7:10-17. Какво отношение трябва да имаме към бракове, които не са подходящо „впрегнати“ днес?
Тъй като нямаме подробна заповед в Библията – какво да правим с браковете на хора с различна вяра – би било много неразумно да пресилваме текста и принципите му и да настояваме, че раздялата с невярващ партньор е правилният подход и въз основа на разказа от „Ездра“, трябва да бъде препоръчван. Ситуацията в „Ездра“/„Неемия“ е еднократно събитие и е по Божията воля (Ездра 10:11), защото бъдещето и поклонението на цялата израилева общност са заложени на карта. Те губят своята идентичност като поклонници на живия Бог.
Известно е, че в еврейското заселище Елефантина в Египет водачи (съвременници на Ездра и Неемия) са допуснали смесени бракове и не след дълго се е появила смесена религия: Яхве и неговата езическа съпруга, богинята Анат. Освен това е било застрашено и родословието на Месия. Следователно това еднократно събитие не бива да се приема като предписание за разтрогването на бракове и семейства винаги когато вярващ се ожени/омъжи за невярващ. Обаче историята действително показва колко ценно е за Бога духовното партньорство в брака. Сатана е доволен, когато се окажем женени за човек, който не ни подкрепя във вярата, защото знае, че ако и двамата партньори имат еднакви убеждения, ще бъдат по-силни в мисионската си работа за Бога, отколкото ако само единият е верен.
Макар че в Библията намираме категорични съвети срещу смесените бракове (2 Коринтяни 6:14), откриваме също и пасажи с благодат за тези, които са взели различно решение. Бог дава сила на тези, които са се оженили за невярващи, да бъдат верни на Бога и на партньорите си. Той не ни изоставя дори когато вземаме решения противно на Неговата воля, и ако Го помолим за помощ, ще отговори. Това не означава, че можем да правим каквото си искаме, а след това да очакваме Бог да ни благослови въпреки всичко. По-скоро, когато отидем при Него с нужда и смирено сърце, Той винаги ни чува. Без Божията благодат няма надежда за никого от нас, тъй като всички ние сме грешници.
20 декември
Разширено изучаване
Прочетете главата „Реформация“ от книгата на Елън Уайт „Пророци и царе“, с. 345-349.
„Усърдието в определената от Бога работа е важна част от истинската религия. Хората трябва да се възползват от обстоятелствата като Божии инструменти, с които да вършат Неговата воля. Бързите и решителни действия в подходящото време ще спечелят славни победи, а бавенето и неизпълнителността водят до провал и обезславяне на Бога. Ако ръководителите в делото на истината не проявяват никаква ревност, ако са безразлични и нерешителни, църквата ще бъде равнодушна, ленива и обичаща удоволствията; но ако са отдадени на святата цел да служат на Бога и единствено на Него, хората ще бъдат единни, обнадеждени, ревностни за работата.
Божието Слово изобилства с резки и поразителни контрасти. Грях и святост са в непосредствена близост, та като ги гледаме, да страним от едното, а да приемем другото. Страниците, които описват омразата, лъжата и коварството на Санавалат и Товия, описват също и благородството, посвещението и себеотрицанието на Ездра и Неемия. От нас зависи на кого ще решим да подражаваме; изборът е в нашите ръце. Страшните последици от престъпването на Божиите заповеди са противопоставени на благословенията, които носи послушанието. Самите ние трябва да решим дали ще страдаме от първите или ще се наслаждаваме на вторите“ (Уайт, Е. Пророци и царе. С. 348).
Въпроси за разискване:
1. Когато четем тези истории, става ясно, че много от хората не са поставили Бога на първо място и са избрали жени езичнички. Затова Ездра не ги оставя да берат плодовете от действията си, но се опитва да ги изобличи и поправи с надеждата да постигне промяна. Обаче наистина ли се осъществява тази промяна? Променяйки поведението си, те променят ли се отвътре? Нараства ли посвещението им на Бога? Какви доказателства имаме, че много от тях не са се променили наистина? Какво можем да научим от техните грешки за значението на промяната отвътре?
2. Как да помогнем на хората в нашата църква, страдащи от проблеми заради неразумен брак?
3. Въпреки че Божиите принципи са вечни и абсолютни, културите значително се различават. Защо трябва да помним тези разлики, докато се стремим да прилагаме Божиите принципи в своя живот и обстановка?
Тази събота, 21.12.2019 г., ще се молим за църкви „София-Запад” и „София-Солунска”.
2,823 total views, 3 views today